Prva pumpa za električna vozila u Šibeniku.
Autor: Marina Vidović, 9. 3. 2015.

Prva punionica za električne automobile, otvorena je danas u Šibeniku koji zasad ipak još nema niti jedno takvo registrirano vozilo. Uspješan je to projekt Tehničke škole Šibenik koja je time napravila još jedan veliki korak u korištenju obnovljivih izvora energije.

Punionicu je otvorio župan Goran Pauk, kao sponzor projekta i najavio kako on i šibenski gradonačelnik Željko Burić ozbiljno razmišljaju nabaviti u nekoj boljoj budućnosti električne automobile za vozni park Grada i Županije. Punionica je smještena na parkingu Tehničke škole, kraj Tehnološke ceste gdje su danas napunjena tri električna auta.

"Naša škola je od prvih dana uključena u priču o obnovljivim izvorima energije. Prije tri godine postavili smo solarnu elektranu s 96 panela na krovu škole te otvorili centar energetske efikasnosti za savjetovanje građana. Ovaj projekt napravljen je na prijedlog profesora Nikice Kljajića, a nadamo se da će potaknuti građane da kupuju električna vozila i tako čuvaju okoliš" - kazao je Josip Belamarić, ravnatelj Tehničke škole.

Gradonačelnik Burić kazao je kako mu je posebno drago što je Šibenik dobio punionicu električnim automobile s obzirom da na jesen starta sveučilišni studij Energetske učinkovitosti što će nastaviti priču o obnovljivim izvorima energije. "Također, od jeseni će Šibenik dobiti još dva javna punjača koji će se nalaziti na autobusnom kolodvoru. Šibenik dakle definitivno ima ambicije postati eko grad" – zaključio je gradonačelnik.

Župan Pauk izrazio je veliko zadovoljstvo što je Šibenik prvi grad u regiji koja ima takvu punionicu. "Nadam se da ćemo se gradonačelnik i ja uskoro voziti u električkim automobilima" – zaključio je župan.

Projekt je ostvaren u suradnji sa Županijom šibensko-kninskom, a vrijednost punionice je tridesetak tisuća kuna. Postavljanje punionice odradila je tvrtka Dukati komponenti iz Ludbrega. Punionica ima snagu od 22 kilovata. Za električne automobile bit će potrebno oko 20 minuta da se napune,  a s tom energijom automobil prosječne snage moći će prijeći oko 300 kilometara.

(preuzeto s portala "ŠibenikIN", 9.3.2015.)