« Ožujak 2024 »

Projekt razmjene učenika BLUE KEP
Autor: Ivica Pamuković, 21. 5. 2019.

"Već 18 dana smo u Italiji u sklopu projekta razmjene učenika BLUE KEP. Nalazimo se u malom gradu San Bendetto del Tronto u blizini Ancone. U ovih 18 dana već smo mnogo toga doživjeli i vidjeli. Smješteni smo u učeničkom domu tako da smo iskusili iz prve ruke što znači skroman studentski život koji nas vjerovatno uskoro i očekuje."

" Prva dva tjedna imali smo nastavu s njihovim učenicima. U školi smo bili odlično prihvaćeni s najvećom dozom ljubaznosti kako od strane učenika tako i od strane profesora i ostalog osoblja. Škola i organizatori ovog projekta priredili su nam mnoge izlete. Tako da smo bili na audijenciji kod Svetog Oca i obišli Rim, Ascoli predivan obližnji grad, Loreto i nacionalni park due sorelle beach, saznali mnogo o obnovljivom izvoru energije u Fossato di Vico-u te kako su u srednjem vijeku izrađivali papir. I sami učenici su se potrudili  organizirali večeru u jednom restoranu za nas.

Ovaj smo tjedan počeli s praktičnim dijelom programa. Trenutno radimo u jednoj firmi koja se bavi postavljanjem i održavanjem radarske opreme za brodove. Tamo sastavljamo i testiramo Blue fisher opremu.To je GPS uređaj koji se ugrađuje na ribarske brodove kako bi se vršio nadzor lova. Taj je program nadgledanja ribolova  pokrenut je peticijom od strane Europske unije kako bi se zaštitio riblji fond.

Od idućeg tjedna započinjemo praksu u malom privatnom brodogradilištu. Ovdje nam je prekrasno i odlično se provodimo te je ovo zasigurno jedno odlično i kvalitetno životno iskustvo.Uz nas su ovdje uvijek naši dragi profesori. Tako da se kroz ovaj tekst zahvaljujemo profesorima: Dunji Odak, Romeu Vlahovu, Tomislavu Peraku, Ivici Pamukoviću te našem ravnatelju Josipu Belamariću bez kojih ništa od ovog ne bi bilo moguće."

Kristijan Vodan, 3B